EDP parfüm, Eau De Parfume, esans oranı yoğun parfüm anlamına gelir. Bu tarz parfümlerin esans oranı %10’dan %20’ye kadar olabilmektedir. Kalıcı ve yoğun parfümler EDP olarak değerlendirilir. EDP’ler yaz ayları için tercih edilmese de kışın ofis ortamlarında, kapalı alanlarda sıkça tercih edilir.

Parfümlerin üzerine bu kısalt yerleştirilerek alıcılara o parfümün içeriği hakkında bilgi verilmiş olunur. EDP etiketi gördüğünüz parfümler kış aylarında kullanım için ideal olan, esans yoğunluğu yüksek parfümlerdir.

Kış aylarında ya da çok serin orta mevsimlerde gönül rahatlığıyla EDP parfüm tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak EDP parfümler yaz ayları için uygun olmayacaktır.

EDP EDT Farkı

EDT parfüm, Eau De Toilette, esans yoğunluk oranı orta dereceli olan parfümlere verilen isimdir. Bu sınıflandırmadaki parfümlerin esans oranları genellikle %4 ile %10 arasındadır. Kolayca tahmin edilebileceği üzere %20 esans içeren bir EDP parfüm ile %4 esans içeren bir EDT arasındaki koku yoğunluk farkı bariz bir şekilde hissedilecektir.

EDT’ler orta mevsimlerde, orta sıcaklıktaki havalarda günlük kullanım için uygundur. Dört mevsim tercih edilebilir. Her mevsim ve koşulda kullanıldıkları için en çok EDT türü parfümler tercih edilmektedir. Yine de kullandığınız parfümün yoğunluğu sizi rahatsız edebiliyorsa mevsimine göre EDP ya da EDC tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

EDC Parfüm Nedir? – EDP EDC Farkı

EDC parfümler esans oranları %2 ile %4 arasında değişen hafif parfümlerdir. Yaz ayları için uygun yoğunlukta kokarlar. EDP ve EDT ile kıyaslandığında kalıcılık süresi daha kısadır. EDP’lere göre esans oranları yani koku ağırlıkları ciddi düzeyde fark eder.

Ayrıca kokuya hassasiyetiniz varsa bütün mevsimlerde kullanılabilir. EDC grubu parfümler EDP ya da EDT grubu kadar yaygın ve çeşitli değildir.

Birçok kişi EDC grubu yerine EDT tercih etmektedir. EDC grubunun koku yoğunluğu çok az olduğu için genel kanı bu tarz parfümlerin kalitesiz olduğu yönünde olabilir. Fakat esans oranı kaliteyi belirlemez. Bu tarz parfümler zaten kokuya duyarlı kişiler için üretilmektedir.

EDP Parfüm Fiyatları

EDP parfüm fiyatları EDT ve EDC’lerle kıyaslandığında ciddi derecede fark etmez. Fakat esans yoğunluğu ve kalıcılığı daha fazla olduğu için fiyatı diğer parfüm fiyatlarına kıyasla bir miktar daha yüksek olabilir.

İçerdiği aromatik bileşim fiyatına bir miktar yansısa da çok uygun fiyatlı ve kaliteli EDP’ler de bulunabilir. Eğer daha uygun fiyatlı bir parfüm seçmek isterseniz, orta yoğunluk ve kalıcılıktaki EDT’leri seçebilirsiniz. Tercihiniz açık parfümden yana olursa EDP, EDT ve EDC olarak istediğiniz parfümleri çok daha uyguna temin edebilirsiniz.

Yani parfüm fiyatları genel anlamda parfümün esans yoğunluğuna göre değişebilmektedir. EDP parfümler en yüksek esans ve kalıcılık oranına sahip olduğu için diğer parfüm türlerine kıyasla daha pahalıdır.