Açık parfüm olarak adlandırılan parfüm türünün ortaya çıkışı 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Bu yıllarda Türkiye’deki mağazalarda istenilen gramajda parfüm satılmasıyla ilk defa açıkta parfüm konsepti ortaya çıkmıştır. Daha sonra bu konsept büyük bir sektöre dönüşmüştür.

90’lı yılların sonlarında insanlar açık deterjan, açık şampuan gibi ürünlere alışıktı ve litrelik ambalajlarda mağazalara gelen parfümler ufak şişelere dökülerek satılmaya başlanmıştı. Açıkta satılan parfümlerin konsepti ve ismi o yıllara aittir.

Bu tür parfümlerin en temel özelliği güzel kokmaları uygun fiyatlarla satılmalarıdır. Güzel kokan aynı kalitedeki marka parfümlere oranla çok daha uygun fiyatlı piyasaya sürülen bu tür parfümlere talep her geçen gün artmaktadır.

Açık Parfüm Nasıl Yapılır?

Özleri ve kullanılan maddeler itibarıyla açıkta satılan parfümle marka parfümlerin hiçbir farkı yoktur. Bu iki tür parfüm arasındaki maliyet farkı kullanılan maddelerin kalite düşüklüğünden kaynaklanmaz. Parfüm yapımında aynı maddeler kullanılır ve ortaya çıkan ürünün tek bir adı vardır: Parfüm.

Maliyet farkı tamamen marka parfümlerin harcamalarından kaynaklanmaktadır. Bir parfüm markası, marka değerini yaratmak için büyük bütçeler harcalar. Aynı şekilde reklam giderleri, AR-GE giderleri, ithalatçı karı, toptancı karı derken ürünler son tüketiciye ulaşana kadar çok defa fiyat artırımı ile karşılaşır.

Açık olarak satılan parfümler ise genelde satıcı parfüm dükkanlarının kendi imalathanelerinde üretilir ve üreticinin dükkanında butik olarak satışa sunulur. Bu nedenle marka parfümlerle kıyaslanamayacak derecede fiyat avantajına sahiptir.

Açık Parfümün Avantajları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi açıkta satılan parfümlerin en büyük artısı fiyat avantajıdır. Çok uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz bu parfümler, bazen dünyanın en trend ve pahalı kokuları ile rekabet edebilecek kadar güzel kokar.

Hemen her kalitede üretilebilen bu tür parfümler arasında gerçekten eşsiz kokular bulabilirsiniz. Seçici davranırsanız açıkta satılan parfümler arasında en ünlü markaları aratmayacak kalitede parfümler satın bulabilirsiniz.

Açıkta satılan parfümlerin fiyat avantajına sahip olması ve kalite olarak eksi bir yönlerinin olmayışı başlıca avantajları arasındadır.

Açık Parfüm Yorumları

İnternette yer alan açıkta satılan parfümlerle ilgili yorumlara bakıldığında açıkta satılan parfümler ile sahte parfümlerin sıklıkla karıştırıldığı görülmektedir. Açıkta satılan parfümler ile sahte parfümlerin çok bariz farkları vardır.

Sahte parfümler ünlü markaları kopyalayarak yapılan ve alıcıları doğrudan manipüle etmeye yönelik ürünlerdir. Açıkta satılan parfümlerin ise taklit gibi bir özelliği yoktur. Özgündürler herhangi bir markanın adıyla satılmazlar.

Açıkta satılan parfümlerin kokusu ve kalitesi bazen ünlü bir markayı çok anımsatabilir, hatta ünlü bir markanın çok ünlü bir parfümüyle aynı özellikleri taşıyor olabilir. Bu tür durumlarda bile açıkta satılan parfümler benzedikleri markaların adı altında satılmazlar.

Sahte parfüm üretmek suçken açıkta parfüm üretmek yasaldır. Açıkta üretilen parfümler genelde gerekli izinleri almış, denetlenen ortamlarda üretilmiş ve sağlık açısından risk taşımayan ürünlerdir.