EDT parfüm, parfümün en çok tercih edilen dört formundan bir tanesidir ve aynı zamanda EDP ile birlikte en çok tercih edilen iki parfüm türünden bir tanesidir.

Bu tür parfümlerde esans yoğunluğu genellikle %4 ile %10 arasında yani orta derecededir. EDT’ler daha taze ve orta yoğunlukta bir koku sunduğu için günlük hayatta en çok tercih edilen parfümlerdir.

Genelde orta mevsim parfümü olarak bilinen bu parfüm yaz aylarında da kullanılabilmektedir. Ancak kokuya duyarlı bir burnunuz varsa ve yoğun kokuları sevmiyorsanız yaz aylarında yoğunluğu oldukça hafif olan EDC parfümler tercih etmeniz daha iyi olabilir.

Koku alma konusunda hassas değilseniz EDC parfümler size çok hafif gelecektir. Hatta parfümler hakkında çok bilginiz yoksa ve yanlışlıkla EDC parfüm alırsanız sonraki zamanlarda parfümünüzün etkisiz ve hafif olduğundan şikayetçi olabilirsiniz.

EDT EDP Farkı

Parfümlerin ait oldukları sınıfa göre bazı belirgin özellikleri vardır. Parfüm sınıflarını belirleyen en önemli özellik parfümlerin sahip oldukları esans yoğunluğudur.

EDT türü parfümlerin ciltte kalıcılığı yüksek olan EDP’ye kıyasla esans yoğunluğu daha hafif, ciltte kalıcılığı bir miktar daha düşüktür.

Yoğun esanslı EDP kokular kışın kapalı ortamlara daha uyumluyken, daha hafif olan EDT parfümler yaz ayları için daha uygundur.

Bu iki parfüm türü arasındaki bir diğer fark da fiyatlandırma olabilir. EDP parfümler daha fazla esans içerdiği için genel olarak daha pahalıdır. EDT parfümler ise daha az esans içerir ve daha uygun fiyatlıdır.

EDT Fiyatları

Genel olarak EDT parfümün daha uygun olduğu söylenebilir, ancak parfümün fiyatını belirleyen tek etken parfüm türü değildir.

Parfümün kalitesi, fiyatı etkileyen ilk faktördür. Bu anlamda çok geniş bir fiyat aralığında EDT satın alabilirsiniz.

Yine de genel bir fiyatlandırma yapmak gerekirse 0,50 TL / ml gibi fiyatlardan başlayan EDT parfümler 20 TL / ml gibi fiyatlara çıkabilir. Burada ifade ettiğimiz en düşük fiyattan satılan ürünün muhtemelen çok yetersiz bir EDT olacağı ve en yüksek fiyattan satılan ürünün muhtemelen en iyi EDT olmayacağı unutulmamalıdır. Her zaman daha iyisi ve pahalısını bulmak mümkün olduğu gibi her zaman daha ucuzunu ve kalitesizini bulmak da son derece mümkündür.

EDT Parfüm Kalıcılığı

Kalıcılık kriteri parfüm satın alırken genelde en çok dikkat edilen kriterlerden bir tanesidir. En yoğun esanslı EDP parfümler 6-15 saat kadar kalıcılığını koruyabilirken, orta yoğunluktaki EDT parfümler genellikle 4-6 saat kalıcılığını korur.

EDC olarak sınıflandırılan düşük esanslı parfümlerin kalıcılığı ve etkisi de çok düşük miktardadır.

Kalıcılık konusu esans yoğunluğu ile doğru orantılı olduğu için kalıcılık konusuna çok fazla dikkate almak mevsime uygun olmayan yanlış bir parfümün seçilmesine neden olabilir.

Yıllardır EDP, EDT, EDC en çok tercih edilen parfüm türlerini üreten Gri Parfüm olarak bizimle iletişime geçmeniz durumunda size parfüm seçimi konusunda daha fazla yardımcı olabiliriz.