Doldurma parfüm, bir diğer adıyla açık parfüm, Türkiye’de ortaya çıkan bir parfüm türüdür. Ülkemizde 90’ların sonunda dükkanların büyük parfüm şişlerini ufak şişelere bölüştürerek satmaya başlamasıyla ortaya çıkan açık parfümler, günümüzde çok büyük bir sektör oluşturmaktadır.

Açık parfümler daha butik işletmeler tarafından üretilerek pazarlama gibi ekstra bütçeler harcanmadan satışa sunulur. Açık parfümlerin uygun fiyatlarla satılmasının sebebi büyük markalarda olduğu gibi devasa yan giderlerin, açık parfüm üretim ve satışında söz konusu olmamasıdır.

Son on yılda açıkta satılan parfümlerin dünyanın her yerinde yaygınlaşarak çok önemli bir sektör haline gelmesinin nedeni sadece uygun fiyatlı satılması değildir. Gelir düzeyi yüksek kişilerin de açıkta satılan parfümleri tercih ettiği görülmektedir. Bu durumun başlıca nedeni açıkta satılan parfümler ile kutularda satılan parfümler arasında kalite bakımından hiçbir farkın olmamasıdır.

Doldurma Parfüm Açık Parfüm Farkı

İki farklı tabir olduğu için bazen doldurma ile açık parfüm arasında nasıl bir farkın olduğu merak ediliyor. Doldurma olarak bilinen parfüm türüyle açık parfüm kelimesi aynı parfümleri ifade etmek için kullanılır.

Aslında açıkta parfüm, açık parfüm ya da doldurma kelimeleri bu konseptte satılan parfümleri tam olarak ifade etmeye yetmiyor. Çünkü doldurma ya da açık kelimesini duyan kişiler sanki mağazaya gidince sipariş üzerine parfüm doldurulduğunu ya da parfümlerin gerçekten de açıkta satıldığını düşünebiliyor.

Günümüzde doldurma ve açık olarak ifade edilen parfüm türleri yüksek üretim standartlarına sahiptir ve mağazalarda hazır olarak satışa sunulur. Bu bakımdan üretimden paketlemeye kadar standartlara aykırı bir işlem gerçekleştirilmemektedir.

Doldurma Parfüm Fiyatları

Marka parfümlerde olduğu gibi her dükkanda çok farklı fiyatlarda doldurma parfüm bulmak mümkündür. Her bütçeye uygun açık parfüm satışı yapılmaktadır.

Ancak açık parfümler diğer parfümlere oranla bariz şekilde daha uygun fiyatlara satılır. Parfüme ayırdığınız bütçe düşük olsa bile sizi şaşırtacak derecede kaliteli parfümleri çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Yine de her açık parfüm güvenilir olmayabilir. Bu nedenle parfüm satın almadan önce bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Açık Parfüm Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Parfüm alırken sadece kokusuna dikkat ederseniz parfümün kalitesinden ödün verebilirsiniz. Yaygın standartları ihlal ederek üretilen parfümler cildinizde hasara neden olabilir.

Parfüm seçiminin sağlık açısından kötü sonuçlar doğurmaması için mutlaka alınacak parfümde Avrupa Birliği ve IFRA standartları gözetilmelidir. Özellikle Türkiye’de üretilip Avrupa Birliği’ne ihraç edilen açık parfümler ciddi kontrol mekanizmalarından geçtiği için son derece güvenilirdir. Bir diğer yandan İsviçre merkezli IFRA adı verilen Uluslararası Koku Derneği’nin bu konudaki standartları sektörde yayın olarak kabul edilen standartlardır.

Sağlığınız açısından parfüm satın alırken parfümün kokusuyla birlikte global ölçüde kabul gören temel standartlara da dikkat etmeniz önerilir. Gri Parfüm bütün ulusal ve uluslararası standartları yerine getiren bir parfüm üreticisidir.